To już niemal pewne. 𝗫𝗫𝗜𝗜𝗜 Międzynarodowy Festiwal Piosenki Greckiej w Zgorzelcu odbędzie się. Jeśli nie zmienią się zalecenia epidemiczne związane z COVID19, 𝗴𝗿𝗲𝗰𝗸𝗶𝗲 𝗿𝘆𝘁𝗺𝘆 zagoszczą 𝘄 𝗮𝗺𝗳𝗶𝘁𝗲𝗮𝘁𝗿𝘇𝗲 𝘄 𝗱𝗻𝗶𝗮𝗰𝗵 𝟰-𝟱 września.
Jak zwykle odbędzie się konkurs dla wokalistów o 𝗚𝗿𝗮𝗻𝗱 𝗣𝗿𝗶𝘅 𝗳𝗲𝘀𝘁𝗶𝘄𝗮𝗹𝘂 . W tym roku uczestnicy konkursu zaśpiewają dwie piosenki: jedną w języku greckim, natomiast druga, z repertuaru 𝙆𝙧𝙯𝙮𝙨𝙯𝙩𝙤𝙛𝙖 𝙆𝙧𝙖𝙬𝙘𝙯𝙮𝙠𝙖, będzie wykonana w języku polskim. Jak zwykle także wystąpią greckie i polskie gwiazdy, m.in. zespół 𝗟𝗼𝗺𝗯𝗮𝗿𝗱 𝗶 𝗖𝘇𝗲𝗿𝘄𝗼𝗻𝗲 𝗚𝗶𝘁𝗮𝗿𝘆. W trakcie imprezy swój 45. jubileusz pracy artystycznej będzie obchodził 𝙉𝙞𝙠𝙤𝙡𝙖𝙤𝙨 𝙍𝙪𝙨𝙠𝙚𝙩𝙤𝙨 , pomysłodawca i główny organizator Międzynarodowego Festiwalu Piosenki Greckiej w Zgorzelcu, który w jego trakcie odbierze przyznany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego brązowy medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.
Urodzony w Zgorzelcu Nikolaos Rusketos to Grek z pochodzenia i Polak z wyboru. Jego dorobek artystyczny to kilkanaście płyt z polskimi i greckimi piosenkami, do których teksty pisali m.in. Agnieszka Osiecka, Andrzej Silski, czy Robert Bartusik, występy na estradach Polski i Europy, koncerty i odtworzenia radiowe i telewizyjne. Nikolaos Rusketos jest także prezesem Stowarzyszenia Greków „DELTA” w Polsce, które angażuje się w utrwalanie pamięci o greckiej społeczności Zgorzelca i Grekach, którzy zdecydowali się swoje życie związać z Polską. To właśnie on odświeżył m.in. mało znany wątek historii pobytu w dzisiejszym Zgorzelcu żołnierzy greckiego IV Korpusu Armijnego i ich rodzin, dobrowolnie internowanych w Görlitz w 1916r., a w lipcu 2016 r. w zgorzeleckim parku im. Paderewskiego odsłonięto z jego inicjatywy przypominający o tym pamiątkowy obelisk. Za swoją działalność zawodową i społeczną został uhonorowany licznymi odznaczeniami i wyróżnieniami, m.in. wyróżnieniem od DSAP we Wrocławiu za krzewienie kultury greckiej w Polsce, Złotym Krzyżem Zasługi „Za zasługi w rozwoju przyjaznych stosunków Polsko Greckich”, Złotą Odznaką Honorową „Zasłużony dla Województwa Dolnośląskiego”, Medalem Zasłużony dla Powiatu Zgorzeleckiego oraz Honorowym tytułem Zasłużony dla Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.
Szczegółowy 𝗽𝗿𝗼𝗴𝗿𝗮𝗺 𝘄𝘆𝗱𝗮𝗿𝘇𝗲𝗻𝗶𝗮 𝗽𝗿𝘇𝗲𝗱𝘀𝘁𝗮𝘄𝗶𝗺𝘆 𝗻𝗶𝗲𝗯𝗮𝘄𝗲𝗺