Czwarty już raz sound systemy powracają do centrum Zgorzelca. W czasach wojny za miedzą będzie to głośny przekaz pokoju zamiast głośnych eksplozji bomb – „muzyka to nasza jedyna broń”. Pozytywna wibracja przesyłana od DJ’ów do tancerzy może nie zmieni świata, ale w tym miejscu i czasie z pewnością uczyni go bardziej znośnym.
Nawiązujemy do idei ulicznych karnawałów na czele z londyńskim Nottinghill Gate Carnival. Nie uciekamy w dalekie odmęty przyrody, by nie wyrywać społeczeństwa ze snu. Wręcz odwrotnie – rozkoszujemy się miastem i ulicą, naszym naturalnym środowiskiem. Szczególnie gdy nasza potańcówka wprowadza w drżenie najpiękniejszą nadrzeczną część Zgorzelca. Wychodzimy do ludzi – tutaj nawet przypadkowy przechodzień może zostać fanem sound systemu – formy ulicznej dyskoteki, której korzenie sięgają Jamajki lat 50. ubiegłego wieku.
W 2018 roku odbyła się pierwsza edycja SSF – jedynej w Polsce imprezy, gdzie ściany głośników ustawiane są na głównej ulicy miasta. Spotkała się z gorącym przyjęciem wszystkich generacji – może dlatego, że Zgorzelec ma wyjątkową tradycję, będąc miejscem, gdzie już pod koniec lat 80. odbywały się jedne z pierwszych sound systemowych imprez w Polsce? Czas pandemii, wojny i inflacji wymusił na nas trochę zredukowaną formę festiwalu z wyłącznie krajowymi wykonawcami, ale wierzymy, że atrakcji nie zabraknie, a w przyszłości powrócimy ze znanym do tej pory rozmachem.
PROGRAM
SCENA 1:
Dubseed Sound System
Joint Venture Sound System (Xiądz Maken I)
Jabbadub
SCENA 2:
Kosmos Mega Sound System
Hińzka Ambasada
DJ Siwy
SCENA 3:
Jah Love Soundsystem
Blizna Terror Sound
SCENA 4:
Simply Vibes HI-FI feat. Freedomsound, Skromny Pan Myszon
El Dżako Selecta
DUBSEED SOUND SYSTEM
Pochodzą z Krakowa i uważani są za największy dubowy zestaw nagłośnieniowy w Polsce. Założycielem jest Dubseed aka Kluczo – promotor i winylowy DJ, znany m.in. z organizacji kultowych imprez „Dub Temple” w Krakowie. To nagłośnienie, gdzie bas porusza nogawkami oraz ciekawa elektroniczna winylowa selekcja wszystkiego, co najlepsze w świecie dub, dubstep itp.
DJ BASS REPRODUKKTOR XIĄDZ MAKEN I
Maken to selektor muzyki, MC i sceniczny performer, zazwyczaj wypełniający swoje obowiązki w sutannie – swoim stałym stroju roboczym. Jest twórcą jednego z pierwszych polskich kolektywów reggae Joint Venture Sound System. Razem z uznanym producentem Activatorem ze Studia As One zagrali tysiące imprez w całej Polsce, w Rosji, Niemczech, Francji, Wlk. Brytanii, Słowacji, Czechach czy Austrii.
Od 13 lat w Polskim Radio Czwórka prowadzi cotygodniowy program „Strefa Dread”. Usłyszeć go można w nagraniach Papriki Korps, francuskiego zespołu Brain Damage czy Pablo Rastera. Razem z Activatorem są odpowiedzialni za pionierski na naszym rynku cykl kompilacji „Dub out of Poland” oraz kolekcję remixów Kapeli Ze Wsi Warszawa „Wymixowanie”. Pod hasłem „Szkoła Tańca Ciężkiego” Maken przedstawi radykalną dubowo – reggae’ową selekcję utworów rzadko granych przez inne sound systemy.
https://www.facebook.com/Jointventuresoundsystem
JABBADUB
Projekt Dino Dub Selectora, współzałożyciela dubowego wydawnictwa internetowego Paproota.org. Jako jeden z pierwszych w Polsce podjął się wielośladowego miksowania na żywo swoich produkcji na imprezach.
Wszystko zaczęło się 15 lat temu w zgorzeleckim klubie „Nadole”, ale obecnie bazą Dino jest Wrocław.
W 2016 roku z okazji 10-lecia Jabbadub ukazał się EP „X” nagrany wspólnie z RazTaMamą. Jabbadub wydaje dla kultowej francuskiej wytwórni ODG, w ramach której ukazały się ich płyty „Vibrations”, „Sound” i ostatnio „Steppa”, dostępna również na winylu. Projekt zagrał dziesiątki koncertów w całej Polsce i za granicą.
W składzie oczywiście z niezawodnym Mista B, rozgrzewającym publiczność swoimi nawijkami.
https://www.facebook.com/JabbadubProductions
KOSMOS MEGA SOUND SYSTEM
Inicjatorem i twórcą tego projektu jest pochodzący ze Zgorzelca DJ Ostatni z Aborygenów Jasiu. Swoją pierwszą imprezę zagrał w 1994 roku w Szklarskiej Porębie, gdzie obecnie mieszka, a nawet jest Przewodniczącym Rady Miasta. Prezentuje mieszankę reggae, ska, elektronicznych beatów, bhangra, dancehall i drum & bass.
Na przestrzeni 25 lat Kosmos Mega Sound System wziął udział w setkach imprez na terenie kraju, Niemiec i Czech. To jeden z pierwszych polskich soundów dysponujących własnym systemem nagłośnieniowym.
DJ SIWY
Kolejna legenda zgorzeleckiego klubowego grania. Znany ongiś jako DJ Yellowsun, na alternatywnych parties zawsze promował nowe brzmienia od progresywnej elektroniki przez trip-hop, acid jazz po bigbeat, d’n’b i funk.
HIŃZKA AMBASADA SOUND SYSTEM
Powstały w 1993 roku legendarny kolektyw DJ’ski ze Zgorzelca, który jako pierwszy wniósł na lokalne imprezy muzykę funky, hip-hop, breakbeat, dubstep czy jungle/d’n’b. W składzie Ostry-H, Richie Rich oraz Dr. Hipno, ongiś wokalista lokalnej grupy Bush Doctor.
JAH LOVE SOUNDSYSTEM
Zaangażowany społecznie i politycznie kolektyw selektorski z Warszawy z własnoręcznie zbudowanym systemem nagłośnieniowym. Organizują dziesiątki imprez w stolicy i podróżują z misją po kraju. Od 2013 tworzą swoją scenę na Ostróda Reggae Festival. Wydają również winyle z własnymi produkcjami.
BLIZNA TERROR SOUND
Kolektyw selektorski powstały w 2008 roku w legendarnym klubie Qltur Kombinat w Pieńsku, gdzie początkowo grywali raggamuffinowe riddimy między punkowymi koncertami, a następnie rozpoczęli organizację własnych imprez sound systemowych. Mimo upływu lat, życia w zupełnie innych miejscach, nadal kochają piękne melodie, ciężkie linie basu i spontaniczne nawijki zapisane na starych zakurzonych winylowych płytach. Podczas setów Blizna Terror bądź gotowy na każdy odcień jamajskiej muzyki.
SIMPLY VIBES HI-FI
Soundsystem założony w Leicester (UK) w 2018 roku w składzie Greg i Klon, a od 2020 roku działający w Warszawie w składzie Greg, Klon, Deer, Boguś Selekta. Ich muzyczna misja to przede wszystkim prezentowanie starannie wyselekcjonowanej muzyki dub we wszelkich odmianach, od klasycznych numerów King Tubby’ego po najnowsze produkcje sceny światowej – wszystko grane z dbałością o najlepszy dźwięk, pozytywny przekaz i dobrą zabawę. Simply Vibes to 10kW pozytywnej mocy.
Goście:
FREEDOMSOUND (Warsaw Jungle Massive)
SKROMNY PAN MYSZON (6t’s Club)
https://www.facebook.com/simplyvibeshifi
Organizatorzy:
Miasto Zgorzelec
Muzeum Łużyckie w Zgorzelcu