Wydarzenie, podczas którego w ciągu jednego wieczoru niemal jednocześnie w 18 miejscach na terenie Europa Miasta Zgorzelec/Görlitz organizowane są różne wieczory literackie. To swoisty literacki spacer po miejscach, które w sposób szczególny tworzą niezwykły klimat miasta. Czytane teksty to m.in. dzieła śląskich autorów lub utwory nawiązujące do Śląska, Górnych Łużyc i polsko-niemieckiego miasta. Na zakończenie organizowany jest koncert oraz performance literacki.

RAMKA:
Śląski Wieczór Literacki w Zgorzelcu:
Od 16.00 do 17.00 w Domu Jakuba Boehme – Czytanie dla dzieci – legendy o Duchu Gór Liczyrzepie oraz inne baśnie w formie kino-czytania i teatrzyku kimishinbai. Wstęp wolny.
Od 17.00:
Dom Jakuba Boehme – Grzegorz Żak czyta opowieść Michelsbaude Marcina Wawrzyńczaka. O godzinie 18.00 spotkanie i rozmowa z autorem
SILO CLUB – Renata Burdosz czyta powieść Drach Szczepana Twardocha
Śląski Wieczór Literacki odbywa się w latach nieparzystych jako wiosenne biennale, organizowane przez Referat ds. kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz. Partnerami wydarzenia są Miejskie Biblioteki Publiczne w Görlitz i Zgorzelcu. Wstęp na wydarzenia w Zgorzelcu jest bezpłatny.