Zapraszamy na Śląski Wieczór Literacki (Schlesisches Nachtlesen) w Görlitz-Zgorzelcu! W polskiej części Europa-Miasta przygotowaliśmy dla Państwa dwa wyjątkowe wydarzenia.

W piątek, 8 kwietnia zapraszamy o godz. 17:00 do Domu Kultury w Zgorzelcu na spotkanie autorskie z Joanną Bator i rozmowę o jej ostatniej powieści „Gorzko, gorzko” (Wydawnictwo Znak, 2020). Joanna Bator jest publicystką i dziennikarką, autorką powieści, opowiadań i esejów, a także prac naukowych. Porzuciła karierę akademicką dla twórczości literackiej. Ogromną popularność w kraju i z granicą przyniosła jej osadzona w Wałbrzychu „Piaskowa Góra”. Jest laureatką wielu polskich i międzynarodowych nagród, w tym Nike (za „Ciemno, prawie noc”) oraz polsko-niemieckiej Karkonoskiej Nagrody Literackiej. W „Gorzko, gorzko” autorka wraca na Dolny Śląsk, zainspirowana prawdziwą historią, którą usłyszała na cmentarzu w Unisławiu Śląskim. Jak sama przyznaje, Dolny Śląsk jest jej „literacką matczyzną”, z której czerpie wątki literackie i pisarską energię. „Gorzko, gorzko” to opowieść o pragnieniu miłości i wolności, które dojrzewa w życiu i marzeniach czterech pokoleń kobiet. Historię Berty, Barbary i Violetty opowiada główna bohaterka, Kalina, która szukając własnych korzeni odnajduje w Wałbrzychu, Unisławiu Śląskim i Sokołowsku brakujące fragmenty rodzinnej historii i powoli zszywa je w całość. Nowatorsko i odważnie opowiedziana, wciągająca saga na długo pozostaje w głowie czytelnika.

W sobotę, 9 kwietnia, zapraszamy ponownie do Domu Kultury o godz. 18.00 na multimedialny koncert Jacka Telusa pt. „Szymborska i Przyjaciele”. Dziesięć lat po śmierci wielkiej polskiej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla, Wisławy Szymborskiej, koncert jest hołdem dla jej poezji, której część weszła na stałe do kultury i języka polskiego.
Jacek Telus to polsko-niemiecki muzyk, kompozytor, poeta i producent tworzący w Opocznie, we Wrocławiu i w Görlitz. Od lat pod honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego prowadzi projekt „Poczet Poetów Polskich”, komponując muzykę do wierszy polskich poetów współczesnych (Miłosz, Szymborska, Herbert, Gałczyński, Tuwim, Broniewski, Buczkówna, Nowak). Ma w swoim dorobku ponad 40 autorskich albumów i tysiące koncertów na całym świecie. Multimedialny koncert pt. „Szymborska i Przyjaciele” jest wyjątkowym misterium poezji i muzyki. Oprócz wierszy noblistki w programie usłyszymy wiersze Jej przyjaciół, min: Miłosza, Herberta, Buczkówny, Nowaka. Artyście w koncercie towarzyszą Jarosław Strzała (fortepian, akordeon, skrzypce) oraz Mirosław Markiewicz (multimedia).

Organizatorami obu wydarzeń w Domu Kultury w Zgorzelcu są: Referat ds. Kultury Śląska przy Muzeum Śląskim w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz), Miejska Biblioteka Publiczna w Zgorzelcu oraz Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu. Wstęp wolny.

A co dzieje się w Görlitz?
W Görlitz Śląski Wieczór Literacki (Schlesisches Nachtlesen) odbędzie się w sobotę, 9 kwietnia. Tego wieczoru w trzynastu znanych i nowych, czasem nietypowych miejscach w Görlitz znane osobistości czytają od godz. 17:00 do 22:00 teksty związane ze Śląskiem (ale nie tylko). Poszczególne czytania rozpoczynają się o każdej równej i półgodzinie. Goście wieczoru spacerują od miejsca do miejsca i słuchają krótkich, około 15-20-minutowych odczytów – w niektórych miejscach tylko po niemiecku, w niektórych także po polsku. W kilku miejscach czekają kulinarne niespodzianki…

Czytanie (także) dla seniorów
W tym roku trasa Śląskiego Wieczoru Literackiego przebiega między dwoma domami seniora w Görlitz: Villa Marie Curie przy Joliot-Curie-Straße i Zentralhospital przy Krölstraße, które tego dnia otwierają swoje podwoje także dla gości z zewnątrz. Po dwóch latach dotkliwych ograniczeń w sferze kultury chcielibyśmy zaoferować osobom starszym i szczególnie dotkniętym pandemią ofertę kulturalną w miejscu ich zamieszkania. W przeciwieństwie do wszystkich innych miejsc, gdzie co pół godziny prezentowany jest ten sam tekst, w domach seniora co pół godziny czytany jest na inny fragment wybranej książki.

Premiery na Śląskim Wieczorze Literackim
W tym roku w ramach Śląskiego Wieczoru Literackiego świętujemy aż trzy premiery książkowe. Po prawie 100 latach ponownie ukazały się po niemiecku pamiętniki księżnej Daisy von Pless „Taniec na wulkanie”. Pochodząca z Anglii Daisy von Pless (1873-1943) jest jedną z najbarwniejszych i najważniejszych postaci w historii Śląska. Dzięki małżeństwu z Hansem Heinrichem XV księciem von Pleß, hrabią Hochberg, jednym z najbogatszych ludzi w Europie Środkowej, Daisy stała się panią na Zamku Książ (wówczas Schloss Fürstenstein) koło Wałbrzycha. Znana ze swej urody i społecznego zaangażowania przez lata obrosła w legendę i jest w polskim regionie uwielbiana do dziś.

Po raz pierwszy niemieckiej publiczności zostanie zaprezentowana książka Krzysztofa Fedorowicza „Zaświaty“. Autor jest zarówno pisarzem, jak i winiarzem z okolic Zielonej Góry. Miasto znane z tradycji uprawy winorośli i owoców, obchodzi w tym roku 800-lecie istnienia, przygotowuje szereg jubileuszowych imprez i warto się tam wybrać. Niemieckie tłumaczenie książki Krzysztofa Fedorowicza ukaże się już wkrótce nakładem wydawnictwa Senfkorn Verlag z Görlitz. W Polsce „Zaświaty“ znalazły się wśród pięciu najlepszych książek w finale NIKE 2021, najważniejszej polskiej nagrody literackiej. Krzysztofa Fedorowicza i jego wina znają także mieszkańcy Görlitz, którzy w czerwcu 2021 r. odwiedzili Coolinaria, polsko-niemiecki festiwal wina i smaku.

Trzecia premiera dotyczy drugiej części polsko-niemieckiej antologii relacji podróżniczych „Podróżnicy w Górach Olbrzymich“ wspólnej publikacji Muzeum Śląskiego w Görlitz i polskiego Wydawnictwa Wielka Izera. Książka przenosi czytelników w nieistniejący już świat dawnych Gór Izerskich i Karkonoszy, ożywia historyczne podróże i wywołuje pragnienie wybrania się na górską wędrówkę.

Program

  Miejsce Czytająca/y Tekst i język(i)
1. Dom Seniora Villa Marie Curie
Joliot-Curie-Str. 12
Ina Kwiatkowski
(DDV Mediengruppe Görlitz)
Daisy von Pless: „Taniec na wulkanie” (D)
2 Art Goreliz- Buchhandlung und Café
Weberstr. 9/10
Andrea F. Behr
(była prezes EGZ, winiarka)
Krzysztof Fedorowicz: „Zaświaty” (D)
3 Benigna
Untermarkt 2
Philipp Restetzki & Semper Mirandus Görlitzkie Legendy w oprawie muzycznej (D)
4 CASUS
Untermarkt 21
Arielle Kohlschmidt
(Raumpionierstation Oberlausitz)
„Wir machen das schon. Lausitz im Wandel”, wyd. Johannes Staemmler (D)
5 Muzeum Śląskie (Schlesisches Museum zu Görlitz)
Fischmarkt 5/ Brüderstr. 8
dr Agnieszka Gąsior
(Dyrektor Muzeum Śląskiego w Görlitz)
„W drodze do Orientu. Hrabiny Hahn-Hahn podróż przez Śląsk w roku 1843.“ Wyd.: Beate Borowka-Clausberg (D+PL)
6 Hallenhaus (Dom Halowy)
Brüderstraße 9
dr Michael Wieler (Burmistrz Görlitz) i Magdalena Lambertz (historyczka sztuki, tłumaczka) Wisława Szymborska: „Der Augenblick. Chwila“ (D+PL)
7 Heine Kinobar
Nonnenstr. 18/19
Tomasz Lewandowski
(Fotograf)
Piotr Strzałkowski: „Das Album“ (D+PL)
8 Grantiro
(Dom Handlowy Totschek)
Steinstr. 2-5
dr Stephan Meyer
(Poseł w Saksońskim Landtagu)
Władysław Bartoszewski: „Kropla drąży skalę?” (D)
9 Teatr Görlitz
Warsztat
Demianiplatz 28
dr Daniel Morgenroth
(Dyrektor Generalny Teatru im. G. Hauptmanna w Görlitz)
Werner Finck: „Görlitz mit Knabenaugen” (D)
10 Kochwerk
Demianiplatz 34/35 (Hinterhaus)
Axel Krüger
(Wino, kultura, komunikacja)
Dirk M. Hahn: „Die Reise mit Auswanderern von Altona nach Port Adelaide, Südaustralien, 1838” (D)
11 Optyk Brillenlounge
Otto-Buchwitz-Platz 2
Gunnar Hille
(KoKoPol, Centrum Kompetencji i Koordynacji Języka Polskiego)
Janosch: „Polski Blues” (D)
12 Co-working Space Kolabor
Hospitalstr. 29
dr Ewa Wieszczeczyńska
(Hochschule Zittau/Görlitz)
Olga Tokarczuk: „Jak tłumacze codziennie ratują świat” (D+PL)
13 Dom Seniora Zentralhospital
Krölstr. 46
Stefan Bley
(śpiewak operowy, do niedawna w Teatrze Görlitz)
„Podróżnicy w Górach Olbrzymich“, wyd. Marcin Wawrzyńczak i Agnieszka Bormann (D)

Informacje organizacyjne

  • Śląski Wieczór Literacki w Görlitz rozpocznie się 9.04.2022 o godz. 17:00 w 13 miejscach jednocześnie i potrwa do godz. 22.00. Spacer literacki można rozpocząć i zakończyć w dowolnym miejscu.
  • Czytania równoległe rozpoczynają się o pełnej i półgodzinie (wyjątek: Heine Kinobar – tu tylko o pełnej godzinie, ok. 20 minut później prezentowany jest krótki film).
  • Po ostatnim czytaniu publiczność, osoby czytające oraz gospodarze miejsc, w których odbywały się spotkania, są zaproszeni do Atelier Kremser (Hartmannstraße 4), by od godz. 22:00 w miłej atmosferze wspólnie zakończyć wieczór.
  • W Görlitz wstęp na wydarzenie jest możliwy tylko za okazaniem festiwalowej opaski z napisem „Schlesisches Nachtlesen“.
  • Opaskę można nabyć w przedsprzedaży w Muzeum Śląskim w Görlitz (Schlesisches Museum zu Görlitz, Brüderstraße 8) do 8.04.2022 w regularnych godzinach otwarcia muzeum lub online, wysyłając e-mail na adres kontakt@schlesisches-museum.de. Opaska festiwalowa w przedsprzedaży kosztuje 7 euro, ulg. 5 euro.
  • W dniu imprezy opaskę można nabyć w każdym miejscu czytania w cenie odpowiednio 10 i 7 euro.
  • Obowiązuje system rabatowy Muzeum Śląskiego w Görlitz.