Sinfonietta Dresden rozpoczyna nowy cykl koncertów o nazwie „Displaced Persons”.

W ramach współpracy ze stowarzyszeniem Meetingpoint Memory Messiaen jeden z koncertów odbędzie się w Görlitz. Postaci wysiedlonych, zamordowanych, a w konsekwencji zapomnianych kompozytorów znajdziemy w wielu minionych epokach: w czasach Trzeciej Rzeszy czy w okresie stalinizmu. Podobne losy spotykają również współczesnych muzyków i muzyczki, gdyż dzisiejszy świat wciąż pełen jest niepokoju. Cykl koncertów ma za zadanie przywrócić do życia dzieła tych artystów i artystek oraz uczcić pamięć o nich.
W centrum uwagi znajduje się śląski obszar kulturowy. Podczas koncertu Sinfonietta Dresden zaprezentuje unikalne utwory, którym grozi zniknięcie ze zbiorowej pamięci.

Sefan Frenkel i Karol Rathaus byli cenionymi kompozytorami, którzy ze względu na swoje żydowskie pochodzenie musieli opuścić Niemcy. Pochodzący z Wrocławia Edmund von Bock komponował m.in. właśnie dla Stefana Frenkla, a zginął jako oficer Wehrmachtu. W kontekście jego twórczości Sinfonietta Dresden stawia pytanie o odpowiedzialność sztuki oraz artystek i artystów w życiu społecznym.
Iris ter Schiphorst, jedna z uznanych kompozytorek naszych czasów, zajmuje jasne stanowisko wobec istotnych współcześnie tematów. W jej utworze wybrzmiewa bolesne pytanie: Dlaczego my, Europejczycy, pozwalamy, by ludzie, uchodźcy i przesiedleńcy umierali na naszych granicach?

Koncert Sinfonietty Dresden odbędzie się 23.09.2022 r. o godz. 19:00 w Kulturforum Görlitzer Synagoge w Görlitz.
Bilety na koncert (15 € normalny / 10 € ulgowy) są dostępne na stronie eventim.de, w kasach przedsprzedaży biletów w Görlitz oraz w kasie wieczornej przed koncertem.
Projekt został dofinansowany przez Pełnomocnika Rządu Federalnego ds. Kultury i Mediów w ramach programu NEUSTART KULTUR.

Sinfonietta Dresden

 • Milko Kersten dyrygent
 • Silke Richter alt
 • Agnieszka Guzek-Szymańska skrzypce
 • Johannes Kürschner skrzypce

PROGRAM

 • Edmund von Borck (1906–1944)
  Koncert na orkiestrę (1935)
 • Stefan Frenkel (1902–1979)
  Koncert na skrzypce i orkiestrę smyczkową (1929)
 • Karol Rathaus (1895–1954)
  Suita na skrzypce i orkiestrę kameralną (1929)
 • Iris ter Schiphorst (geb. 1956)
  „Na plażach ciszy“ (2015)
  (niem. „An den Stränden der Ruhe“)